Türk Gelenekleri

Nazar Boncuğu:

Arapçası görmek-bakmak-dikkat anlamına gelen Nazar Boncuğu, göz yaşı formunda mavi bir gözdür ve bir tür uğurdur. Bunun gücüne olan inanç Türkiye’de her yerdedir ve tüm evlerde ve dükkanlarda bulunur. Başka bir inanışa göre de Nazar Boncuğu bebek ve çocukları, hayvanları, arabalı ve değerli görülen her şeyi kem gözden korur.

Türk Kahvesi:

Türkiye’de Türk kahvesi sıcak bir içecekten çok daha fazlasıdır. Bir çokları için bir yaşam biçimidir.

Kahvenin üretimi muhtemelen en eski ve en geleneksel kahve yapım metodudur.

Öğütülmüş kahve çok ince partiküllerden oluşan bir toz gibidir. Türk kahvesi hazırlamak isterseniz belirli araçlara ihtiyacınız vardır. En önemlisi paslanmaz çelikten ya da bakırdan yapılmış ‘cezve’dir. Kahve espressonun konulduğu fincanlar gibi küçük fincanlarda içilir. Kahve çökeltisi fincanın dibinde kalır ve bu kahve falına bakmak için kullanılır.

Türk kahvesine genellikle hamur işleri, tatlılar, baklava, hurma ya da incir eşlik eder. Bu tatlar, kahvenin yoğun aromasıyla mükemmel bir biçimde harmonize olur. Ve tabiiki, Türk kahvesi Türk lokumu ile de çok güzel içilir.

Türkiye’de kahve genellikle şekerli içilir.

Nazik ve yavaşça pişirilmesine ve içilmesine çok önem verilir.

Türk kahvesiyle ilgili daha fazla bilgiyi blog’umuzda bulabilirsiniz.

KIna Gecesi:

Kına Gecesi düğünden önce kadınlar için yapılan bir ritüeldir. Bu gecenin amacı geline veda etmektir. Bu kutlamaya genellikle yalnızca kadınlar katılır fakat gecenin sonunda damat da gelir. Kınanın yakıldığı ana kadar danslar edilir ve yemek yenir. Zamanı gelince gelin kırmızı kaftan ve kırmızı tül gibi geleneksel kıyafetler giyer. Misafirler gelinin etrafında bir daire oluştururlar. Önceden bir tepsinin üzerinde etrafında mumlarla hazırlanmış olan kına, gelinin başının etrafında çevrilir ve dans edilir. Daha sonra hüzünlü şarkılar söylenir ve gelin ağlatılır çünkü artık kendisi evden gidiyordur.

Türk Düğünleri:

Türk düğünleri hiç bir koşulda sıradan kutlamalar olamazlar. Günümüzde modern düğünlerde bile hala çok ciddiye alınan gelenek ve görenekler mevcuttur. Türkiye’de düğünler bir kaç gün boyunca kutlanan festivaller gibidir. Türk kültürü, düğün törenini çok önem atfedilen bir sosyal olay olarak tanımlar, ve bunun yansıması bir çok açıdan görülür.

Türk Banyosu / Hamam:

Hamam, içerisinde adeta bir yıkanma seremonisi yapılan bir buhar banyosudur. Odak noktası buhar ve devamında yapılan köpük masajı ile rahatlamadır. Hamamlar, ilk olarak orta çağda İslam dünyasında umumi banyolar olarak yapılmıştı. Kişisel hijyen, temizlenme ve kişiler arası iletişim gibi geleneksel Türk ritüelleri hamamlarda hala devam etmektedir. Oryantal buhar banyoları şu an tüm dünyada çok yaygındır.

Club Kastalia’daki hamam hakkında daha önce bir yazı yazmıştık. ‘Club Kastalia Hamam ve Spa’ bölümüne bakabilirsiniz.

Türk Mutfağı:

Bir çok uzman Türk mutfağını en çok çeşit barındıran mutfak olarak görmektedir. Sonsuz baharat ve ot seçkisi tabaklara eşsiz tat ve koku vererek Türk mutfağını bugünlere getirmiştir.

Osmanlı İmparatorluğu’nun genişlemesiyle birlikte Türk mutfağı yayıldı. Uzak seyahatler ve savaşlar sebebiyle yabancı egzotik baharatlar Türk bölgelerinde bilinmeye başlandı ve bir çok lezzet yaratıldı. Taze sebze, kuzu, dana ve tavuk etinin yanı sıra deniz ürünleri de Türk mutfağında önemli bir rol oynar.

Türk mutfağıyla ilgili detaylı bilgi için ‘Club Kastalia Restoran’ından Türk lezzetleri’ isimli blog’umuzu okuyabilirsiniz.

Türk Çayı (Çay):

Türk çayı Türkiye’nin ulusal içeriğidir ve Karadeniz Bölgesi’nde Rize’de yetiştirilir. Siyah çay toz halinde satılır. Türkiye’de çay neredeyse her fırsatta ikram edilir. Her kasabada geleneksel küçük çay evleri bulunur. Bu çay evlerinde, uzun sohbetler edilirken ve kart oyunları oynanırken çay içilir. Restoranlarda yemek sonrası çay ikram edilir.

Türkiye’de çay ulusal kültürün bir parçasıdır ve varlığını günlük hayatın içinde hissettirir.

Ayran:

Ayran, yoğurdun 2:1 oranında su ile köpürene dek karıştırılmasıyla elde edilen, ekşi ve kaymağımsı bir tada sahip bir içecektir. Tuzlanır ve soğuk içilir. Ayran genellikle sıcak yemeklerle servis edilir çünkü içecekteki yağ ağızdaki sıcak malzemeler ile birleşir.

Rakı:

Rakı, Türkiye’de ulusal bir içki olmanın yanı sıra sınırların dışında da oldukça iyi bilinir. Rakı kuru ve yaş üzümlerden ve anasondan yapılan bir distile alkoldür. İçkiye tüm özel aromasını veren anason, distilasyondan sonra eklenen tek malzemedir. Rakıyı sek ya da su ekleyerek içebilirsiniz. Rakıyı sulandırırken oluşan yumuşak bulutlar halk dilinde aslan sütü olarak adlandırılır. Rakı balıkla da mükemmel uyum sağlayan bir içkidir.

Döner Kebap:

Bu yiyecek adını pişirilme şeklinden almıştır çünkü bu et döndürülerek pişmektedir.

Tipik pişirilme metoduna rağmen, Alman şehirlerinde bulunan versiyonları Türkiye’deki orijinalinden oldukça farklıdır. Döner kebap şiş üzerinde marine edilmiş büyük et dilimleridir.

Çıtır et parçaları döner kebabın ana malzemesidir. Döner kebabın kökeni henüz bilinmemektedir çünkü dikey pişirme metodu ve pide ile dürüm yapılması dünyada farklı zamanlarda ve yerlerde görülmüştür.

Simit:

Simit, mayalı hamurdan ve susam eklenerek yapılan yuvarlak şekilli bir hamur işidir. Kökeni 500 yıl öncesine, Osmanlı İmparatorluğuna dayanır. O zamanlarda, Balkanlar’da da oldukça bilinirdi. Simit; Yunanistan’da ‘Koulouri’, Bulgaristan ve Macaristan’da ‘Gewrek’, Sırbistan’da ise ‘Devrek’ olarak bilinir. Aynı zamanda İzmir’de de Gevrek olarak bilir ve gerçek anlamıyla ‘çıtır’ demektir. Fırınların yanı sıra, sokakta tezgahı bulunan simitçilerden de alınır. Günün her saatinde yenebilen bir yiyecektir. Bazen sabah işe giderken, bazen bir çay eşliğinde kahvaltıda peynir – zeytin ile birlikte yenir. Simit, Pretzel’in Almanya’daki karşılığıdır ve Osmanlı zamanlarında askerlerin nöbet tutarken ya da Ramazan’da yedikleri yemek yerine geçmektedir.

Next Post

Previous Post