NOEL AĞACININ TARİHİ

Noel’in birçok farklı geleneği vardır ve bunlardan belki de hiçbiri süslü bir ağaçtan daha popüler değildir. Gerçek veya yapay, Noel ağaçları tatil ile eş anlamlıdır. Ama ağaçlar nasıl Noel’in bir parçası olmuştur?

Ağaçlar, eski zamanlardan beri ritüellerde ve süslemelerde kullanılmıştır, bu da modern Noel ağacının kaynağını tartışmaya açık hale getirmiştir. Çoğunluk Noel ağacının Almanya’da ortaya çıktığına ve Aziz Boniface ile ilişkili olduğuna inanır.

Ortaçağ’da Livonia’da (bugünkü Estonya ve Letonya) ve erken modern Almanya’da Protestan Hıristiyanların evlerine süslü ağaçlar getirdiği rivayet edilmektedir.

Bugün bildiğimiz kadarıyla bir Noel ağacını eve getiren ilk kişi Alman Martin Luther’dir. Anlatılan bir hikayeye göre, Noel’den bir gece önce Martin Luther ormanda yürürken ağaç dallarının arasından parıldayan yıldızları görmek için başını yukarı kaldırmış. Gördüğü manzara o kadar güzelmiş ki eve döndüğünde çocuklarına bu görüntünün ona Noel’de geri gelmek için cennetin yıldızlarını dünyada bırakan İsa’yı hatırlattığını söylemiş. Bu yüzden evine bir ağaç getirmiş ve ağacı yıldızları temsil etmesi için mumlarla süslemiş.

19. yüzyılda Noel ağaçları Almanya’da köklü bir gelenek haline gelmiştir.

Almanlar göç ettikçe, Noel ağaçlarını diğer ülkelere, özellikle İngiltere’ye götürdüler ve kısa süre içinde bu dünya çapında bir gelenek oldu.

Ağaçlar geleneksel olarak renkli kağıttan yapılmış güller, elmalar, gofretler, simler, şekerlemelerle süsleniyordu. Moravyalı Hristiyanlar, Noel ağaçlarını mumlarla aydınlatmaya başladılar ve daha sonra bu mumların yerini, elektriğin icad edilmesiyle birlikte Noel ışıkları aldı.

Günümüzde çelenkler, biblolar ve baston şekerler gibi çok çeşitli geleneksel ve modern süs eşyaları vardır. Cebrail Meleği’ni veya Beytüllahim Yıldızı’nı temsil etmesi için ağacın en tepesine bir melek veya yıldız yerleştirilir. Zencefilli kurabiye, çikolata ve diğer tatlılar gibi yenilebilir ürünler de popülerdir ve kurdelelerle ağacın dallarına bağlanır veya dallara asılır.

Next Post

Previous Post