ALANYA’DA GEZİP-GÖRME

Alanya ve civarında neler yapabilirsiniz?

Size bir kaç ipucu verebiliriz:

Damlataş Mağarası

Damlataş Damlataş Cave was found in 1948 when it was opened for stone pit during construction of port. Cave is on the west coast of the historical Alanya Castle. 

Damlataş mağarası 1948 yılında, limanın yapımı sırasında taş ocağı açıldığında bulundu. Mağara, tarihi Alanya Kalesi’nin batı kıyısında yer almaktadır. Mağara neredeyse 15000 yıl önce, sözde su damlaları sebebiyle oluşmuştur. Damla ve taş kelimelerinin birleşiminden oluşan Damlataş adı mağaraya, bugün hala damlamaya devam eden su taneleri dolayısıyla verilmiştir. Mağara bugün güzelliği ve solunum yolları için çok sağlıklı olan (özellikle astım hastaları için) havası ile tanınmaktadır. İçerideki hava değişmemekte ve aşağıdaki gazları içermektedir; %71 nitrojen, %20.5 oksijen, 2.5/10000 karbondioksit (iki buçuk ve on bin arası) ve bazı radyoaktif iyonlar.  

Türkiye’de turizme açılan ilk mağaradır. Ziyaret için giriş ücreti alınmaktadır.

Alanya Kalesi

Şehrin en önemli simgesi olan kale, Alanya için oldukça değerlidir. Kale eski zamanlarda stratejik dağıtım için kullanılırdı. Alanya Kalesi tarihte en iyi korunan kale olarak bilinirdi. Denize doğru çıkıntı yapan tepe sayesinde davetsiz misafirlerin erişimi neredeyse olanaksızdı. Zamanında yetersiz sayıda savaş gemisi olduğundan kaleye yalnızca karadan saldırılabilirdi.

Kale duvarları bugün hala tepenin en üstünden başlayarak Kızıl Kule’ye kadar uzanır. Kalenin çevresi ve içerisindeki bazı bölümler giriş ücreti ile gezilebilir. Kaleye otobüs ya da teleferik ile ulaşılabilir (açıklamayı aşağıda bulabilirsiniz). Kale yolundan yürümek de eğlenceli olabilir. .

Liman

Limanın gemiler için kullanımı eski zamanlara dayanmaktadır. Bugün kalenin etrafında tur yapabileceğiniz sözde korsan gemileri bulunmaktadır. Bu tur için en çok tercih edilen seyir gemileri de alternatifler arasındadır. Limandaki yürüme alanında restoran, kafe ve barların yanı sıra bir çok sokak lezzeti tezgahları bulunmaktadır. Limanda yürüyüş her zaman iyi bir fikir!

Kızıl Kule

Şehrin ikinci önemli simgesi olan Kızıl Kule, Alanya’nın altın çağında inşa edilmiştir. Kule limanın ve tersanenin korunması için hizmet vermiştir. Eğer kaleye gitmek istiyorsanız, Kızıl Kule yola çıkmak için ideal noktadır. Kule 33 metre yüksekliğinde olup müthiş bir liman ve kale manzarasına sahiptir. Girişler ücretlidir.

Tersane Alanya’da az bilinen bir ziyaret yeridir. Kalenin hemen altında yer almasına rağmen kolayca gözden kaçırılır. Kızıl Kule’den uzanan dar bir patika sizi Seljuk tersanesine götürür. Alanya’da gemi yapımını anlatan bir müze bulunmaktadır.

Limanda bir de deniz feneri vardır. Kızıl Kule yönünde, (yolun sonundan) sola dönün, sonra basamakları çıkın ve tekrar sola, uzun taşlı yola dönün. Bu taşlı yol sizi doğrudan deniz fenerine götürecektir. Deniz fenerinin en tepesine çıkarak etkileyici liman, kale ve şehrin bazı bölümlerinin müthiş gündüz ve gece manzaralarının tadını çıkarabilirsiniz. Deniz fenerini ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

Teleferik

Teleferik 900 metre uzunluğunda olup kalenin 300 metre yüksekliğinde yer alan Ehmedek kalesine erişim sağlar. 2017 yılında kullanıma açılan teleferik, 17 kabiniyle saatte 1130 kişi taşıyabilmektedir. Binmek için ücret alınır.

Teleferik turu sırasında deneyimleyeceğiniz Kleopatra plajı, Damlataş mağarası ve şehir manzaraları size oldukça ilham verecektir. Bu gezintiyi gün içerisinde yapmak daha anlamlı olsa da, gece de çok güzel görünmektedir.

Şehir terası

Şehir terasını dağlar yönünde giderek bulabilirsiniz. 2017 yılında bu alan genişletildi ve limandan da görülebilen ‘I Love Alanya’ tabelası eklendi. Terastan tüm Alanya’yı, limanı, kaleyi ve tabiiki denizi görebilirsiniz. Bu manzara hem gündüz hem gece oldukça güzeldir. Manzaranın tadını huzurlu ve sessiz bir kafede ya da banklarda oturarak çıkarabilirsiniz. Havanın güzel olduğu pazar günleri piknik alanında barbekü yapan lokal halkı görebilirsiniz. Terasa otobüs ya da arabayla ulaşabilirsiniz.

Bu manzarayı asla unutamayacaksınız!

Süleymaniye Camii

Pek fazla farkedilmeyen Süleymaniye Camii kulenin içerisinde yer alır. Kızıl Kule’den takip edeceğiniz yol sizi caminin girişine yönlendirir.

Bizim camilerimizde giriş önünde ayakkabıların çıkarılması zorunludur. Mini etek gibi dikkat çeken kıyafetlerden kaçınılmalı ve omuzlar mutlaka kapalı olmalıdır. Tüm camiilerde olduğu gibi kadınlar baş örtüsü takmalı ve vücut hatlarını belli etmeyen bol pantolonlar giymelidirler.

Alanya Pazarı ve alışveriş

Alanya’nın merkezinde bulunan pazar, her hafta Cuma günleri otopark alanına kurulmaktadır. Doğrudan halden getirilen her türlü taze meyve ve sebze bulmak mümkündür.

Aynı zamanda pazarda belirli bir giysi ve hediyelik eşya seçkisi de bulunur. Pazara gitmek Alanya ziyaretinin bir parçasıdır. Atatürk Bulvarı, liman, Alanya Alışveriş Merkezi ve Konaklı’da yer alan mağazalar alışveriş düşkünlerinin kalbini daha hızlı çarptırır.

Mağaza sahipleri yıl boyunca belirli zamanlarda indirim yaparlar. Alanya aynı zamanda geniş bir kuyumcu çeşitliliği de sunmaktadır. (Lütfen AB’ye giriş yaparken gümrük kurallarına dikkat ediniz.)

Alışveriş yaparken Türk Lirası, Euro ya da Dolar kullanabilirsiniz, aynı zamanda Kredi ve Debit kartlar da geçerlidir.

Arkeoloji Müzesi

Müze Kleopatra Plajı ve Damlataş Mağarası’nın karşısında yer almaktadır. Burada 7000 yıl öncesinin kalıntılarına uzanan kazıları görmeniz mümkün. Ziyaret için giriş ücreti alınmaktadır.

Atatürk Evi

Türkiye Cumhuriyeti’nin lideri ve kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Alanya ziyaretinde bu evde yaşamıştır. Bu ev 19. yüzyılda geleneksel Osmanlı stili ile yapılmıştır. Daha sonra, Atatürk’ü şereflendirmek adına evin 3 katı müzeye çevrilmiştir. Müzede Atatürk’ün özel eşyalarını, kullandığı bazı mobilyaları ve daha fazlasını bulabilirsiniz. Müzeye giriş ücreti alınmamaktadır.

Aşıklar Mağarası

Aşıklar Mağarası, Alanya yarımadasının güney ucu yakınlarında yer alır. Mağara deniz seviyesinden yukarıdadır ve iki büyük kaya arasında bir delik görevi görmektedir. Tecrübeli tırmanıcılar mağaraya her iki taraftan da ulaşabilirler.

Yarımadada yapılan tekne gezintisi sırasında bu noktaya da uğrayabilirsiniz.

Efsaneye göre korsanlar burada hazinelerini ve esirlerini saklarlarmış. Başka bir efsaneye göre ise, çiftler mağarada rahatsız edilmeden zaman geçirirlermiş.

Kleopatra Plajı

Kleopatra Plajı, Damlataş Mağarası’nın önünde, tarihi yarımadanın batısında yer alır. Bu plaj mavi bayraklıdır. Deniz o kadar berraktır ki adeta havuz gibi görünmektedir. Mısır kraliçesi Kleopatra ve Roma İmparatoru Antonius burada yüzmüş oldukları için plaj oldukça büyük bir üne sahiptir. Deniz gözlüğü ile denizin derinliklerinin ve doğal güzelliğinin tadını çıkarmanız mümkündür.

Dim Çayı

Dim Çayı, Alanya’nın kuzeyinde yer alan dar bir vadinin içerisinde bulunan dar bir ırmaktır. Serin sularının güzelliğinin yanı sıra, burada harika bir alabalık restoranı ve stalaktit mağara bulunmaktadır. Su üzerinde iskeleler üzerine kurulmuş bir çok restoran da vardır. İnsanlar suyun üzerinde yiyip içerek buradaki ziyaretlerinin tadını çıkarmaktadır. Irmak yalnızca turistler için popüler bir yer değil aynı zamanda lokal halkın da keyfini sürdüğü bir yerdir.

Irmağın serin suyu dağların üzerinde bulunan bir barajdan gelmektedir. Dim Çayı’na otobüsle ya da tur operatörünüz aracılığıyla ayarlayabileceğiniz günü birlik turlar ile gidebilirsiniz.

Next Post

Previous Post