PASKALYA BAYRAMI

Paskalya, kilise yılındaki Hıristiyan bayramlarının ilki ve aynı zamanda en önemlisidir. Kilisenin ve ailenin bir kutlaması haline geldi. Çocuklar Paskalya yumurtaları ararlar ve bütün aile Pazar sabahı büyük bir kahvaltı için toplanır. Bazıları Hristiyan ilahilerinin söylendiği kiliseye gider, bazıları ise en yakın aile üyeleriyle kutlama yapar. Hem gence, hem de yaşlıya neşe getiren bir festivaldir.

Paskalya yumurtaları aramaya ve atıştırmaya, çeşitli geleneklere ve birlikte yemeye ve Paskalya tavşanının güzel geleneğine ek olarak, Paskalya’nın gerçek nedenini gözden kaçırmamak gerekir.

Kül Çarşambası – hazırlıkların başlangıcı:

Paskalya için 40 gün hazırlık zamanı Kül Çarşambası günü başlar. Birçok kişi bu süre zarfında kötü alışkanlıklardan vazgeçer ve Paskalya kutlamaları başlar. Dirilişten önceki Cumartesi gününe kadar genellikle tatlılardan, alkolden ve etten kaçınılır.

Hurma Pazarı:

Kutsal Hafta, Paskalya Pazarından bir hafta önce Hurma Pazarı günü başlar. O gün İsa Kudüs’e gitti ve oradaki halk ona yolu açtı. İnsanlar hurma yapraklarını sallayarak yürüdüğü yolda önüne koydular.

Paskalya Öncesi Perşembe:

Paskalya’dan önceki Cuma “keder günüdür”, çünkü bu gün İsa Mesih ihanet yüzünden çarmıha gerildi. Hristiyanlar için bu gün sessiz ve aynı zamanda en yüksek bayramdır. Bu gün, Hristiyanlar, İsa’nın çarmıha gerilmesinin arifesinde on iki havari ile son akşam yemeğini anarlar.

Kutsal Cumartesi:

Perhiz Kutsal Cumartesi günü sona erer ve bu nedenle Kutsal Hafta, Cumartesi’den Pazar’a kadar olan gecede doruğa ulaşır. O gece, İsa’nın çektiği acının üstesinden gelinmiştir. Paskalya şimdi başlıyor ve Pazar günü Hamsin Yortusuna kadar sürüyor. Cumartesi akşamı Paskalya ateşi, tüm kötü ruhları kovduğuna inanılan bir gelenektir.

Paskalya Pazarı:

İsa Mesih’in dirilişi Paskalya Pazarında kutlanır. Bu gün, bu önemli Hıristiyan bayramında kutlanır. Paskalya yumurtası avı, Almanya’da on yıllardır gerçekleştirilen bir gelenektir.

Paskalya Pazartesi:

Bu günde de diriliş sevinçle kutlanmaya devam edecek. O gün İsa’nın üç öğrencisi Emmaus’a doğru yola çıktı. Yolda diğer adamlara katılan bir adamla karşılaştılar. Emmaus’ta öğrenciler yabancıyı yemeğe davet ederler. Ekmeği böldüğünde, dirilmiş İsa Mesih’i tanırlar. Dirilişle ilgili bu iyi haberi herkese ulaştırmak için Kudüs’e geri dönerler.

Paskalya için el işi fikirleri:

Klasik Paskalya yumurtalarını farklı renk ve desenlerle boyayın. Kaşe veya parıltılı yapıştırıcı kullanabilirsiniz. Yumurta boyama konusunda, hayal gücünüzde hem sizin hem de çocuklarınız için sınır yok.

Kağıttan Paskalya Sepeti:

İhtiyacınız olan şey: Dilediğiniz renkte biraz kalın kağıt, kurşun kalem, cetvel, makas, yapıştırıcı, bant ve dilediğiniz dekorasyon.

1. Bir parça el işi kağıdı alın ve 21 x 21 cm boyutlarında kesin.

2. Bir cetvel ve kurşun kalemle kare kağıda her biri 7 x 7 cm boyutlarında dokuz alan çizin.

3. Aşağıdaki satırları resimde gösterildiği gibi kesin.

4. İki yan parçayı ortaya doğru katlayın ve dış kanatları katlayın.

5. Yan yana olan parçaları yapıştırın.

6. Şimdi 21 cm uzunluğunda ve 4 cm genişliğinde bir el işi kağıdı şeridi kesin.

7. Kağıt şeridi Paskalya sepetinize kulp olarak yapıştırın.

8. Şimdi son kağıt parçalarını, yani orta kareleri yapıştırın. Ve sepet hazır! Artık sepeti kağıt çimen, yumurta ve diğer süslemelerle doldurabilir ve başkasına verebilirsiniz.

Tavşan Vazo

You need: Empty toilet paper rolls or chip boxes, brown construction paper and scraps of paper, pencil, felt pen, scissors, glue and other decoration if desired.

İhtiyacınız Olanlar:

Boş tuvalet kağıdı ruloları veya boş cips kutuları, kahverengi el işi kağıdı ve kağıt parçaları, kurşun kalem, keçeli kalem, makas, yapıştırıcı ve isteğe bağlı diğer süslemeler. Boş cips kutusu veya rulonun her tarafını kahverengi el işi kağıdı ile kaplanır. Daha sonra iki tavşan kulağı kesilir ve kutunun / rulonun üst kenarına yapıştırılır, bu Paskalya tavşanınızın temel şeklidir. Artık yüzü keçeli kalemle boyayabilir veya isteğinize göre başka şeyler yapabilirsiniz.

Paskalya sepeti için malzeme: 1 küçük bardak tuz, 2 küçük bardak un, tuzlu hamur için 1 küçük bardak su. Oklava, bıçak, akrilik boya ve fırça.

1. Önce tuzu ve unu bir kapta karıştırın ve ardından homojen bir hamur elde edene kadar suyu azar azar ilave edin.

2. Hamurun yarısını hafifçe unlanmış bir yüzeyde yaklaşık 0,5 cm kalınlığında açın. Daha sonra hamurun üzerine bir kase veya tabak koyun ve daireyi bir bıçakla kesin.

3. Hamurun geri kalanı daha sonra üç eşit parçaya bölünürek yaklaşık 40 cm uzunluğunda üç iplik yapılır. Bu üç iplik daha sonra dikkatlice örülür.

4. Şimdi dairenizin kenarlarını nemlendirin ve örgülü ipi dairenin etrafına yerleştirin. Örgünün uçlarını nemlendirin ve sıkıca birbirine bastırın. Ardından örgüyü daireye sıkıca bastırın ve nemli bir parmakla küçük kusurları düzeltin.

5. Hamuru ister açık havada 1 gün kadar kurutun ya da 60°C sıcaklıkta yaklaşık 2 saat fırında bekletin.

6. Her iki tarafı da kuru ve yüzeyde hafif olduğunda tuzlu hamuru pişirebilirsiniz. Bu 140°C üst veya alt fırında yaklaşık 1 saat sürer. Daha sonra akrilik boya ile hamuru dilediğiniz gibi boyayabilirsiniz.

Club Kastalia ekibi hepinize mutlu bir Paskalya diler ve yumurta aramada bol eğlenceler diler!

Next Post

Previous Post